Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Wilder, George R.

House 1901-04 (District 11)

Party when first elected:  Republican

Counties Served:  Blue Earth

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: ??/??/1856
Birth Place: New York
Birth County:
Birth Country: United States
Date of Death:
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names:
City of Residence (when first elected): Amboy
Occupation (when first elected): Hardware Merchant/Former Farmer

EDUCATION

Mankato Common Schools; At Least Elementary School;
Mankato Normal School; College Graduate;

OTHER GOVERNMENT SERVICE

Municipal Council/Aldermen: Amboy, Minnesota (Village Council, Member); 1??? to 1???
School Board/Administration: Amboy, Minnesota (Board of Education, Secretary); 1??? to 1???

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Married
Children:
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

He came to Minnesota in 1865.

Total Days Served: 1456

SESSIONS SERVED

33rd Legislative Session (1903-1904)

  Session Details
Body: House
District: 11
Elected: 11/4/1902
Residence: Amboy
Term of Office: 1/6/1903 to 1/2/1905
Counties Represented: Blue Earth
Occupation: Hardware Merchant
Party: Republican
Committees:
  • Census (Chair)
  • Education
  • Mines and Mining
  • Municipal Legislation
  • Prison Labor
  • State Normal Schools
  • State Public School

32nd Legislative Session (1901-1902)

  Session Details
Body: House
District: 11
Elected: 11/6/1900
Residence: Amboy
Term of Office: 1/8/1901 to 1/5/1903
Counties Represented: Blue Earth
Occupation: Hardware Merchant/Former Farmer
Party: Republican
Committees:
  • Binding Twine
  • Crimes and Punishments
  • Education
  • Grain and Warehouse
  • Hospitals for the Insane
No other information has been entered for this legislator.