Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Wood, Elisha B. "E.B."

Senate 1903-06 (District 53)

Party when first elected:  Republican

Counties Served:  Hubbard, Todd, Wadena

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 5/19/1846
Birth Place: Indiana
Birth County: Randolph
Birth Country: United States
Date of Death: 1/13/1928
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names: E.B.
City of Residence (when first elected): Long Prairie
Occupation (when first elected): Attorney

EDUCATION

A.M.; College/University Name Not Specified
A.B.; College/University Name Not Specified
LL.B.; College/University Name Not Specified

OTHER GOVERNMENT SERVICE

Military: (United States Civil War); 1863 to 1866
County Attorney: Todd County, Minnesota; 1884 to 1899 [Elected]
Military: 14th Minnesota United States Volunteer (Spanish-American War); 1898 to 1898

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse:
Children:
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

He moved to Todd County, Minnesota in 1882.

He died in Todd County, Minnesota.

Total Days Served: 1463

SESSIONS SERVED

34th Legislative Session (1905-1906) (second half of Senate term)

  Session Details
Body: Senate
District: 53
Elected: 11/4/1902
Residence: Long Prairie
Term of Office: 1/6/1903 to 1/7/1907
Counties Represented: Hubbard, Todd, Wadena
Occupation: Attorney
Party: Republican
Committees:
  • Agriculture
  • Drainage
  • Engrossment
  • Federal Relations (Chair)
  • Finance
  • Judiciary
  • Judiciary: Criminal Law (Chair)
  • Judiciary: Curative Acts
  • Judiciary: Special Legislation
  • Legislative Expenses
  • State Soldiers Home
  • University and University Lands

33rd Legislative Session (1903-1904)

  Session Details
Body: Senate
District: 53
Elected: 11/4/1902
Residence: Long Prairie
Term of Office: 1/6/1903 to 1/7/1907
Counties Represented: Hubbard, Todd, Wadena
Occupation: Attorney
Party: Republican
Committees:
  • Agriculture
  • Drainage
  • Engrossment
  • Federal Relations (Chair)
  • Finance
  • Judiciary
  • Judiciary: Criminal Law (Chair)
  • Judiciary: Curative Acts
  • Judiciary: Special Legislation
  • Legislative Expenses
  • State Soldiers Home
  • University and University Lands
No other information has been entered for this legislator.