Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Cool, John M. "J.M."

House 1870-71 (District 11)

Party when first elected:  Not Available

Counties Served:  Winona

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: ??/??/1835 (uncertain)
Birth Place: New Jersey
Birth County:
Birth Country: United States
Date of Death:
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names: J.M.
City of Residence (when first elected): Saint Charles
Occupation (when first elected): Farmer

EDUCATION

OTHER GOVERNMENT SERVICE

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Married
Children:
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

He came to Minnesota in 1856.

Total Days Served: 728

SESSIONS SERVED

13th Legislative Session (1871)

  Session Details
Body: House
District: 11
Elected: 11/8/1870
Residence: Saint Charles
Term of Office: 1/3/1871 to 1/1/1872
Counties Represented: Winona
Occupation: Farmer
Party: Not Available
Committees:
  • Education
  • Federal Relations
  • Printing
  • State Prison

12th Legislative Session (1870)

  Session Details
Body: House
District: 11
Elected: 11/2/1869
Residence: Saint Charles
Term of Office: 1/4/1870 to 1/2/1871
Counties Represented: Winona
Occupation: Farmer
Party: Not Available
Committees:
  • Engrossment
  • Military Affairs
  • Printing
No other information has been entered for this legislator.