Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Colby, Charles M. "C.M."

House 1878 (District 3); House 1887-88 (District 2)

Party when first elected:  Republican

Counties Served:  Fillmore

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: ??/??/1831
Birth Place: New Hampshire
Birth County:
Birth Country: United States
Date of Death:
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names: C.M.
City of Residence (when first elected): Kedron
Occupation (when first elected): Farmer

EDUCATION

OTHER GOVERNMENT SERVICE

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Married
Children:
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

He came to Minnesota in 1855.

He was listed as a Republican on the list of members posted after the 1877 election. ("The Next Legislature." St. Paul Pioneer Press, November 10, 1877)

Total Days Served: 1099

SESSIONS SERVED

25th Legislative Session (1887-1888)

  Session Details
Body: House
District: 02
Elected: 11/2/1886
Residence: Hamilton
Term of Office: 1/4/1887 to 1/7/1889
Counties Represented: Fillmore
Occupation: Farmer
Party: Not Available
Committees:
  • Joint Taxes and Tax Laws
  • Labor (Chair)
  • Public Accounts and Expenditures
  • Public Buildings (Chair)

20th Legislative Session (1878)

  Session Details
Body: House
District: 03
Elected: 11/6/1877
Residence: Kedron
Term of Office: 1/8/1878 to 1/6/1879
Counties Represented: Fillmore
Occupation: Farmer
Party: Republican Party Notes: He was listed as a Republican on the list of members posted after the 1877 election. ("The Next Legislature." St. Paul Pioneer Press, November 10, 1877)
Committees:
  • Joint Paris Exposition Special
  • Public Accounts and Expenditures
No other information has been entered for this legislator.