Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Coates, Joseph H. "J.H."

House 1891-92 (District 45); House 1913-14 (District 47)

Party when first elected:  Democratic

Counties Served:  Benton, Sherburne, Stearns

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: ??/??/1847 (uncertain)
Birth Place: Lincolnshire
Birth County:
Birth Country: England
Date of Death: ??/??/1929
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names: J.H.
City of Residence (when first elected): Sauk Rapids
Occupation (when first elected): Farmer

EDUCATION

Studied Law; Admitted to the Bar, 1873

OTHER GOVERNMENT SERVICE

County Government: Benton County, Minnesota (Sheriff); 18?? to ?
Judge: Benton County, Minnesota (Judge of Probate); 1876 to 18??
Judge: Benton County, Minnesota (Judge of Probate); 1888 to 18??
Judicial Administration: Minnesota (Clerk of Court); 1903 to 1906 [Appointed]

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Married
Children:
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

Toensing lists his birth year as 1848. The Minnesota Legislative Manual, 1913 lists 1847.

He settled on a farm near Davenport, Iowa in 1850 with his widowed mother. He came to Fillmore County, Minnesota in 1854 or 1857 and moved to Benton County, Minnesota in 1861.

Total Days Served: 1456

SESSIONS SERVED

38th Legislative Session (1913-1914)

  Session Details
Body: House
District: 47
Elected: 11/5/1912
Residence: Sauk Rapids
Term of Office: 1/7/1913 to 1/4/1915
Counties Represented: Benton, Sherburne, Stearns
Occupation: Farming/Real Estate
Party: Republican
Committees:
  • Cities
  • Compensation of Public Officials
  • Reapportionment
  • State and Other Libraries
  • State Normal Schools
  • State Prison and Reformatory

27th Legislative Session (1891-1892)

  Session Details
Body: House
District: 45
Elected: 11/4/1890
Residence: Sauk Rapids
Term of Office: 1/6/1891 to 1/2/1893
Counties Represented: Benton
Occupation: Farmer
Party: Democratic
Committees:
  • Agriculture
  • Engrossment
  • Printing
  • State Normal Schools
  • State Prison
No other information has been entered for this legislator.