Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Carlson, Frank A.

House 1903-06 (District 23)

Party when first elected:  Republican

Counties Served:  Meeker

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: ??/??/1863
Birth Place: Taylors Falls, Minnesota
Birth County: Chisago
Birth Country: United States
Date of Death: 3/18/1945
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names:
City of Residence (when first elected): Litchfield
Occupation (when first elected): Farmer

EDUCATION

OTHER GOVERNMENT SERVICE

Municipal Government: Litchfield, Minnesota (Held a Number of Town Offices); 1??? to 1???

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Married
Children:
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

Total Days Served: 1463

SESSIONS SERVED

34th Legislative Session (1905-1906)

  Session Details
Body: House
District: 23
Elected: 11/8/1904
Residence: Litchfield
Term of Office: 1/3/1905 to 1/7/1907
Counties Represented: Meeker
Occupation: Farmer
Party: Republican
Committees:
  • Agriculture
  • Engrossment
  • Prison Labor
  • Public Health, Dairy and Food Products
  • Roads, Bridges and Navigable Streams

33rd Legislative Session (1903-1904)

  Session Details
Body: House
District: 23
Elected: 11/4/1902
Residence: Litchfield
Term of Office: 1/6/1903 to 1/2/1905
Counties Represented: Meeker
Occupation: Farmer
Party: Republican
Committees:
  • Agriculture
  • Hospitals for the Insane
  • Indian Affairs
  • Public Health, Dairy and Food Products
  • Ways and Means