Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Canfield, Edwin H.

Senate 1907-10 (District 16)

Party when first elected:  Republican

Counties Served:  Pipestone, Rock

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 12/27/1855
Birth Place: Westfield, Wisconsin
Birth County:
Birth Country: United States
Date of Death: 7/13/1936
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names:
City of Residence (when first elected): Luverne
Occupation (when first elected): Practicing Law/Formerly Taught School, 4 years

EDUCATION

Rochester Public Schools; At Least Elementary School;
Studied Law; Under Charles C. Wilson, Esq., Rochester, Minnesota; Admitted to the Bar, 1881

OTHER GOVERNMENT SERVICE

Municipal Board/Commission: Luverne, Minnesota (Library Board Member, a number of years); [Dates Unknown]
School Board/Administration: Luverne, Minnesota (School Board Member, 6 years); [Dates Unknown]
County Attorney: Rock County, Minnesota (about 14 years); 1885 to 1899

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Carrie A. Hills (Married March 15, 1878)
Children: Two children: Nina and Arden
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

He moved to Olmsted County, Minnesota in 1866, with his parents. He moved to Luverne, Minnesota around 1881.

He is buried in Maplewood Cemetery in Luverne, Rock County, Minnesota.

Total Days Served: 1456

SESSIONS SERVED

36th Legislative Session (1909-1910) (second half of Senate term)

  Session Details
Body: Senate
District: 16
Elected: 11/6/1906
Residence: Luverne
Term of Office: 1/8/1907 to 1/2/1911
Counties Represented: Pipestone, Rock
Occupation: Practicing Law/Formerly Taught School, 4 years
Party: Republican
Committees:
  • Claims
  • Elections
  • Indian Affairs
  • Judiciary
  • Printing
  • Public Buildings
  • Railroads
  • State Soldiers Home
  • Towns and Counties (Chair)

35th Legislative Session (1907-1908)

  Session Details
Body: Senate
District: 16
Elected: 11/6/1906
Residence: Luverne
Term of Office: 1/8/1907 to 1/2/1911
Counties Represented: Pipestone, Rock
Occupation: Practicing Law/Formerly Taught School, 4 years
Party: Republican
Committees:
  • Claims
  • Indian Affairs
  • Judiciary
  • Judiciary: Courts and Judicial Officers
  • Judiciary: Criminal Law
  • Judiciary: Insurance
  • Judiciary: Public Officers Other Than Judicial (Chair)
  • Printing
  • Public Buildings
  • Railroads
  • State Soldiers Home
  • Towns and Counties (Chair)
Articles & Books About
Rose, Arthur P. "Edwin H. Canfield." An Illustrated History of the Counties of Rock and Pipestone Minnesota, 1911, Luverne, Minn.: Northern History Publishing Company, p. 464-465.