Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Burroughs, William V.

House 1947-50 (District 14)

Party when first elected:  Nonpartisan Election-Conservative Caucus

Counties Served:  Brown, Redwood

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 3/31/1878
Birth Place: El Paso, Illinois
Birth County:
Birth Country: United States
Date of Death: ??/??/1950
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names:
City of Residence (when first elected): Sleepy Eye
Occupation (when first elected): Retired; Former Farmer, Sheepfeeder, and Hatcheryman

EDUCATION

OTHER GOVERNMENT SERVICE

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Married (married on December 25, 1906)
Children: Three children: (daughters)
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

The Minnesota Legislative Manuals, 1947 and 1949 list his birth state as Illinois. The Minnesota Journal of the House, April 16, 1951, p. 2340 lists Indiana.

Total Days Served: 1456

SESSIONS SERVED

56th Legislative Session (1949-1950)

  Session Details
Body: House
District: 14
Elected: 11/2/1948
Residence: Sleepy Eye
Term of Office: 1/4/1949 to 1/1/1951
Counties Represented: Brown, Redwood
Occupation: Retired; Former Farmer, Sheepfeeder, and Hatcheryman; Former Dairy Business
Party: Nonpartisan Election-Conservative Caucus
Committees:
  • Banking
  • Dairy Products and Livestock
  • Drainage and Soil Conservation
  • Towns and Counties
  • University

55th Legislative Session (1947-1948)

  Session Details
Body: House
District: 14
Elected: 11/5/1946
Residence: Sleepy Eye
Term of Office: 1/7/1947 to 1/3/1949
Counties Represented: Brown, Redwood
Occupation: Retired; Former Farmer, Sheepfeeder, and Hatcheryman
Party: Nonpartisan Election-Conservative Caucus
Committees:
  • Banking
  • Conservation
  • Dairy Products and Livestock
  • Towns and Counties
  • University