Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Burns, J. H.

House 1901-04 (District 5)

Party when first elected:  Republican

Counties Served:  Fillmore

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth:
Birth Place:
Birth County:
Birth Country:
Date of Death:
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names:
City of Residence (when first elected): Lanesboro
Occupation (when first elected): Printer/Railroad Man/Lawyer/Founder; Urbana Messenger, Urbana, Illinois

EDUCATION

Northern Indiana Law School; Law Degree;

OTHER GOVERNMENT SERVICE

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Single
Children:
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

He came to Minnesota in 1884.

Total Days Served: 1456

SESSIONS SERVED

33rd Legislative Session (1903-1904)

  Session Details
Body: House
District: 05
Elected: 11/4/1902
Residence: Lanesboro
Term of Office: 1/6/1903 to 1/2/1905
Counties Represented: Fillmore
Occupation: Printer/Railroad Man/Lawyer/Founder; Urbana Messenger, Urbana, Illinois
Party: Republican
Committees:
  • Education
  • General Legislation (Chair)
  • Printing
  • State Prison and Reformatory
  • Taxes and Tax Law
  • Taxes and Tax Laws

32nd Legislative Session (1901-1902)

  Session Details
Body: House
District: 05
Elected: 11/6/1900
Residence: Lanesboro
Term of Office: 1/8/1901 to 1/5/1903
Counties Represented: Fillmore
Occupation: Printer/Railroad Man/Lawyer/Founder; Urbana Messenger, Urbana, Illinois
Party: Republican
Committees:
  • Education (Chair)
  • Grain and Warehouse
  • Public Health, Dairy and Food Products
  • Roads, Bridges and Navigable Streams
  • Taxes and Tax Laws
No other information has been entered for this legislator.