Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Buck, Cassius M. "C.M."

Senate 1903-06 (District 28)

Party when first elected:  Republican

Counties Served:  Rice

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 6/19/1859
Birth Place: Greenwood, Minnesota
Birth County: Wright
Birth Country: United States
Date of Death: ??/??/1914
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names: C.M.
City of Residence (when first elected): Faribault
Occupation (when first elected): Banker

EDUCATION

Howard Lake Grade School; Elementary School;
Watertown Elementary School; Elementary School;
High School; Secondary;

OTHER GOVERNMENT SERVICE

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Sarah E. Tolerton (married on May 9, 1894)
Children:
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

He moved to Faribault, Minnesota in July 1894.

"He has always been a Republican in politics..." (Progressive Men of Minnesota, 1897, p. 271)

Total Days Served: 1463

SESSIONS SERVED

34th Legislative Session (1905-1906) (second half of Senate term)

  Session Details
Body: Senate
District: 28
Elected: 11/4/1902
Residence: Faribault
Term of Office: 1/6/1903 to 1/7/1907
Counties Represented: Rice
Occupation: Banker
Party: Republican
Committees:
  • Banks and Banking
  • Deaf, Dumb and Blind (Chair)
  • Manufactures
  • Public Accounts and Expenditures
  • Public Buildings
  • Public Health, Dairy and Food
  • Railroads

33rd Legislative Session (1903-1904)

  Session Details
Body: Senate
District: 28
Elected: 11/4/1902
Residence: Faribault
Term of Office: 1/6/1903 to 1/7/1907
Counties Represented: Rice
Occupation: Banker
Party: Republican
Committees:
  • Banks and Banking
  • Deaf, Dumb and Blind (Chair)
  • Manufactures
  • Public Accounts and Expenditures
  • Public Buildings
  • Public Health, Dairy and Food
  • Railroads