Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Olson, Lars O.

House 1919-22 (District 13)

Party when first elected:  Nonpartisan Election

Counties Served:  Yellow Medicine

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: ??/??/1857
Birth Place:
Birth County:
Birth Country: Norway
Date of Death: ??/??/1945
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names:
City of Residence (when first elected): Canby
Occupation (when first elected): Township Treasurer

EDUCATION

OTHER GOVERNMENT SERVICE

Judge: Canby, Minnesota (Justice of the Peace, 11 years); 1??? to 1???
School Board/Administration: Canby, Minnesota (School Clerk, 5 years); 1??? to 1???
School Board/Administration: Canby, Minnesota (School Director); 1??? to 1???
Municipal Government: Canby, Minnesota (Township Treasurer, 2 years); 191? to 19??

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Married
Children:
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

He came to the United States in 1880.

Total Days Served: 1456

SESSIONS SERVED

42nd Legislative Session (1921-1922)

  Session Details
Body: House
District: 13
Elected: 11/2/1920
Residence: Canby
Term of Office: 1/4/1921 to 1/1/1923
Counties Represented: Yellow Medicine
Occupation: School Director/Farmer
Party: Nonpartisan Election
Committees:
  • Dairy Products and Live Stock
  • Temperance
  • Towns and Counties
  • Universities and Schools

41st Legislative Session (1919-1920)

  Session Details
Body: House
District: 13
Elected: 11/5/1918
Residence: Canby
Term of Office: 1/7/1919 to 1/3/1921
Counties Represented: Yellow Medicine
Occupation: Township Treasurer
Party: Nonpartisan Election
Committees:
  • Dairy Products and Live Stock
  • Penal and Correctional Institutions
  • Reconstruction and Relief
  • Towns and Counties
No other information has been entered for this legislator.