Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Bondy, Knud W.

House 1903-06 (District 59)

Party when first elected:  Republican

Counties Served:  Otter Tail

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 6/16/1844
Birth Place: Vang Valders
Birth County:
Birth Country: Norway
Date of Death: ??/??/1908
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names:
City of Residence (when first elected): Battle Lake
Occupation (when first elected): Farmer/Director, Sverdrup Insurance Company

EDUCATION

OTHER GOVERNMENT SERVICE

State Board/Commission/Council: Minnesota State Board of Equalization (2 terms); 1??? to 1???
Municipal Government: Battle Lake, Minnesota (Held Various Town Offices); 1??? to 1???
School Board/Administration: Battle Lake, Minnesota (School Officer, 18 years); 18?? to 1???

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Married
Children:
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

He came to Minnesota in 1866.

Total Days Served: 1463

SESSIONS SERVED

34th Legislative Session (1905-1906)

  Session Details
Body: House
District: 59
Elected: 11/8/1904
Residence: Battle Lake
Term of Office: 1/3/1905 to 1/7/1907
Counties Represented: Otter Tail
Occupation: Farmer
Party: Republican
Committees:
  • Agriculture
  • Crimes and Punishments
  • Game and Fish Laws
  • Public Buildings
  • Public Lands
  • Ways and Means

33rd Legislative Session (1903-1904)

  Session Details
Body: House
District: 59
Elected: 11/4/1902
Residence: Battle Lake
Term of Office: 1/6/1903 to 1/2/1905
Counties Represented: Otter Tail
Occupation: Farmer/Director, Sverdrup Insurance Company
Party: Republican
Committees:
  • Agriculture
  • Mines and Mining
  • Public Buildings
  • Public Lands
No other information has been entered for this legislator.