Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Block, Charles H. "H.C., Christian, Chas."

House 1903-06 (District 54)

Party when first elected:  Democratic

Counties Served:  Stearns

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: ??/??/1849 (uncertain)
Birth Place:
Birth County:
Birth Country: Germany
Date of Death: ??/??/1915 (uncertain)
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names: H.C., Christian, Chas.
City of Residence (when first elected): Maine Prairie
Occupation (when first elected): Farmer

EDUCATION

OTHER GOVERNMENT SERVICE

Judge: Maine Prairie, Minnesota (Justice of the Peace); 1??? to 1???
Municipal Government: Maine Prairie, Minnesota (Town Assessor); 1??? to 1???
Municipal Board/Commission: Maine Prairie, Minnesota (Town Board of Supervisors, Chair); 1??? to 1???
School Board/Administration: Maine Prairie, Minnesota (School Clerk); 1??? to 1???
Military: 2nd Mountaineer Troop (United States Civil War? and Sioux Indian Troubles); 18?? to 1???

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Married
Children:
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

He came to Minnesota in 1857.

He also lived in Fair Haven. (Toensing)

Total Days Served: 1463

SESSIONS SERVED

34th Legislative Session (1905-1906)

  Session Details
Body: House
District: 54
Elected: 11/8/1904
Residence: Maine Prairie
Term of Office: 1/3/1905 to 1/7/1907
Counties Represented: Stearns
Occupation: Farmer
Party: Democratic
Committees:
  • Agriculture
  • Binding Twine
  • Grain and Warehouse
  • Mines and Minerals
  • State Normal Schools

33rd Legislative Session (1903-1904)

  Session Details
Body: House
District: 54
Elected: 11/4/1902
Residence: Maine Prairie
Term of Office: 1/6/1903 to 1/2/1905
Counties Represented: Stearns
Occupation: Farmer
Party: Democratic
Committees:
  • Binding Twine
  • Grain and Warehouse
  • Hospitals for the Insane
  • Public Accounts and Expenditures
  • State Normal Schools
No other information has been entered for this legislator.