Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Benson, N. W.

House 1901-04 (District 56)

Party when first elected:  Republican

Counties Served:  Big Stone, Swift

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: ??/??/1858
Birth Place:
Birth County:
Birth Country: Sweden
Date of Death:
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names:
City of Residence (when first elected): Clinton
Occupation (when first elected): Extensive Hardware and Implement Business/Farming

EDUCATION

OTHER GOVERNMENT SERVICE

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Married
Children:
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

He came to Minnesota in 1869.

Total Days Served: 1456

SESSIONS SERVED

33rd Legislative Session (1903-1904)

  Session Details
Body: House
District: 56
Elected: 11/4/1902
Residence: Clinton
Term of Office: 1/6/1903 to 1/2/1905
Counties Represented: Big Stone, Swift
Occupation: Extensive Hardware and Implement Business/Farming
Party: Republican
Committees:
  • Binding Twine (Chair)
  • General Legislation
  • Municipal Legislation
  • Roads, Bridges and Navigable Streams

32nd Legislative Session (1901-1902)

  Session Details
Body: House
District: 56
Elected: 11/6/1900
Residence: Clinton
Term of Office: 1/8/1901 to 1/5/1903
Counties Represented: Big Stone, Swift
Occupation: Extensive Hardware and Implement Business/Farming
Party: Republican
Committees:
  • Engrossment
  • General Legislation
  • Grain and Warehouse
  • Hospitals for the Insane
  • State Prison and Reformatory
No other information has been entered for this legislator.