Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Bennett, Brayton S.

House 1903-06 (District 62)

Party when first elected:  Republican

Counties Served:  Polk

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: ??/??/1859
Birth Place: Salem, Michigan
Birth County:
Birth Country: United States
Date of Death:
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names:
City of Residence (when first elected): Fosston
Occupation (when first elected): Lawyer

EDUCATION

University of Michigan, Academic Department; Attended College; 1882

OTHER GOVERNMENT SERVICE

Municipal Attorney: Fosston, Minnesota (Village Attorney); 1??? to 1???
School Board/Administration: Fosston, Minnesota (Board of Education, Secretary); 1??? to 1???
Military: 15th Minnesota Volunteer Infantry, Company F (1st Lieutenant); 18?? to 1???

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Married
Children:
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

He came to Minnesota in 1884.

Total Days Served: 1463

SESSIONS SERVED

34th Legislative Session (1905-1906)

  Session Details
Body: House
District: 62
Elected: 11/8/1904
Residence: Fosston
Term of Office: 1/3/1905 to 1/7/1907
Counties Represented: Polk
Occupation: Lawyer
Party: Republican
Committees:
  • Appropriations
  • Education
  • Judiciary
  • Judiciary: Corporation Law
  • Judiciary: Municipal Corporation (Chair)
  • Judiciary: Public Officers Other Than Judiciary
  • Military Affairs
  • Railroads
  • State Normal Schools (Chair)

33rd Legislative Session (1903-1904)

  Session Details
Body: House
District: 62
Elected: 11/4/1902
Residence: Fosston
Term of Office: 1/6/1903 to 1/2/1905
Counties Represented: Polk
Occupation: Lawyer
Party: Republican
Committees:
  • Appropriations
  • Education
  • Judiciary
  • Judiciary: Municipal Corporation
  • Judiciary: Public Officers Other Than Judicial
  • Judiciary: Railroads
  • State Library (Chair)
  • State Normal Schools
No other information has been entered for this legislator.