Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Bellman, Samuel H. "S.H."

House 1935-38 (District 35)

Party when first elected:  Nonpartisan Election-Liberal Caucus

Counties Served:  Hennepin

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 8/10/1906
Birth Place: New York City, New York
Birth County:
Birth Country: United States
Date of Death: 1/12/1999
Gender: Male
Religion: Jewish
Reported Minority: None Reported
Other Names: S.H.
City of Residence (when first elected): Minneapolis
Occupation (when first elected): Engaged in General Practice of Law

EDUCATION

Minneapolis North High School; Secondary; Graduate
University of Columbia; Attended Graduate School; Political Science
University of Minnesota, College of Law; Law Degree; Early 1930s

OTHER GOVERNMENT SERVICE

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Married
Children: Two children: Richard (son), Barbara (daughter)
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

He was a member of the Farmer-Labor Party. (Minnesota Legislative Manuals, 1935 and 1937)

He died at Park Shore Assisted Living in St. Louis Park, Minnesota.

Religion provided by his obituary.

Total Days Served: 1456

SESSIONS SERVED

50th Legislative Session (1937-1938)

  Session Details
Body: House
District: 35
Elected: 11/3/1936
Residence: Minneapolis
Term of Office: 1/5/1937 to 1/2/1939
Counties Represented: Hennepin
Occupation: Engaged in General Practice of Law
Party: Nonpartisan Election-Liberal Caucus Party Notes: He was a member of the Farmer-Labor Party. (Minnesota Legislative Manuals, 1935 and 1937)
Committees:
  • General Legislation
  • Insurance
  • Judiciary
  • Public Welfare and Social Legislation (Chair)
  • Taxes and Tax Laws
  • Telephones and Telegraphs
  • University and State Schools
  • Workmens Compensation

49th Legislative Session (1935-1936)

  Session Details
Body: House
District: 35
Elected: 11/6/1934
Residence: Minneapolis
Term of Office: 1/8/1935 to 1/4/1937
Counties Represented: Hennepin
Occupation: Engaged in General Practice of Law
Party: Nonpartisan Election-Liberal Caucus Party Notes: He was a member of the Farmer-Labor Party. (Minnesota Legislative Manuals, 1935 and 1937)
Committees:
  • Crime Prevention
  • Engrossment and Enrollment
  • Metropolitan Drainage
  • Public Buildings
  • Public Welfare
  • Reforestation
  • Telephones and Telegraphs