Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Bardwell, Winfield W.

House 1903-06 (District 41)

Party when first elected:  Republican

Counties Served:  Hennepin

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: ??/??/1866
Birth Place: Minnesota
Birth County: Hennepin
Birth Country: United States
Date of Death: ??/??/1946
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names:
City of Residence (when first elected): Minneapolis
Occupation (when first elected): Lawyer

EDUCATION

Excelsior Graded School; Elementary School;
Excelsior Academy; Secondary;
State University, Minnesota; Attended College;

OTHER GOVERNMENT SERVICE

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Married
Children:
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

Total Days Served: 1463

SESSIONS SERVED

34th Legislative Session (1905-1906)

  Session Details
Body: House
District: 41
Elected: 11/8/1904
Residence: Minneapolis
Term of Office: 1/3/1905 to 1/7/1907
Counties Represented: Hennepin
Occupation: Lawyer
Party: Republican
Committees:
  • Insurance (Chair)
  • Judiciary
  • Judiciary: Municipal Corporation
  • Judiciary: Probate Law (Chair)
  • Mines and Minerals
  • Municipal Legislation
  • Public Parks
  • State Prison and Reformatory

33rd Legislative Session (1903-1904)

  Session Details
Body: House
District: 41
Elected: 11/4/1902
Residence: Minneapolis
Term of Office: 1/6/1903 to 1/2/1905
Counties Represented: Hennepin
Occupation: Lawyer
Party: Republican
Committees:
  • Insurance
  • Judiciary
  • Judiciary: Criminal Law
  • Judiciary: Evidence
  • Judiciary: Probate Law (Chair)
  • Municipal Legislation
  • Soldiers Home
  • State Prison and Reformatory
No other information has been entered for this legislator.