Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Bacon, Samuel P. "S.P."

House 1857-58 (District 13); House 1863 (District 15)

Party when first elected:  People's

Counties Served:  Dodge, Mower

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: ??/??/1825 (uncertain)
Birth Place: New Hampshire
Birth County:
Birth Country: United States
Date of Death:
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names: S.P.
Alternate Spelling of Last Name: Bachon
City of Residence (when first elected): Le Roy
Occupation (when first elected): Farmer

EDUCATION

OTHER GOVERNMENT SERVICE

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Married
Children:
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

Toensing and the Minnesota Legislative Manual, 1863 list his last name as Bacon. The Minnesota Legislative Manual, 1889 lists Bachon. The Minnesota Legislative Manual, 1889 also lists his first initial as F.

His political party was provided by the Mower County History page.

He came to Minnesota in 1854.

Total Days Served: 1099

SESSIONS SERVED

5th Legislative Session (1863)

  Session Details
Body: House
District: 15
Elected: 11/4/1862
Residence: Le Roy
Term of Office: 1/6/1863 to 1/4/1864
Counties Represented: Dodge, Mower
Occupation: Farmer
Party: Not Available
Committees:
  • Engrossment
  • Towns and Counties (Chair)

1st Legislative Session (1857-1858)

  Session Details
Body: House
District: 13
Elected: 10/13/1857
Residence: Le Roy
Term of Office: 12/2/1857 to 12/6/1859
Counties Represented: Dodge, Mower
Occupation: Farmer
Party: People's Party Notes: His political party was provided by the Mower County History page.
Committees:
Session Notes: He was sworn in on December 7, 1857. An 1858-59 session was not held due to the protracted session of 1857-58. (Minnesota Legislative Manual, 1872, p. 66) Thus, even though the first session was adjourned on August 12, 1858; the term end date for it is listed as the day before the second legislative session's start date.
Photographs
S. P. Bacon of Leroy, member of the First State Legislature (ca. 1858) From the Minnesota Historical Society's Visual Resources Database