Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Anderson, George Edwin

House 1939-42 (District 55)

Party when first elected:  Nonpartisan Election

Counties Served:  Kanabec, Mille Lacs, Sherburne

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 6/30/1891
Birth Place: Minneapolis, Minnesota
Birth County: Hennepin
Birth Country: United States
Date of Death: 3/6/1961
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names:
City of Residence (when first elected): Onamia
Occupation (when first elected): Summer Resort Business

EDUCATION

OTHER GOVERNMENT SERVICE

Municipal Board/Commission: South Harbor, Minnesota (Town Board, 6 years); 1??? to 1???
Municipal Board/Commission: Mille Lacs County, Minnesota (Fair Board); 1??? to 1???
School Board/Administration: District 17, Mille Lacs, Minnesota (School Board, 9 years); 1??? to 1???

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Married
Children:
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

Total Days Served: 1463

SESSIONS SERVED

52nd Legislative Session (1941-1942)

  Session Details
Body: House
District: 55
Elected: 11/5/1940
Residence: Onamia
Term of Office: 1/7/1941 to 1/4/1943
Counties Represented: Kanabec, Mille Lacs, Sherburne
Occupation: None Listed
Party: Nonpartisan Election
Committees:
  • Commercial Transportation
  • Game and Fish
  • Markets and Marketing
  • Public Highways
  • Veterans and Military Affairs

51st Legislative Session (1939-1940)

  Session Details
Body: House
District: 55
Elected: 11/8/1938
Residence: Onamia
Term of Office: 1/3/1939 to 1/6/1941
Counties Represented: Kanabec, Mille Lacs, Sherburne
Occupation: Summer Resort Business
Party: Nonpartisan Election
Committees:
  • Aviation
  • Game and Fish
  • Public Highways
  • State and County Fairs
  • Veterans Affairs
No other information has been entered for this legislator.