Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Anderson, Andrew

House 1909-12 (District 31)

Party when first elected:  Republican

Counties Served:  Washington

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: ??/??/1862
Birth Place:
Birth County:
Birth Country: Sweden
Date of Death:
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names:
City of Residence (when first elected): Lakeland
Occupation (when first elected): Farmer

EDUCATION

Public Schools, Sweden; At Least Elementary School;

OTHER GOVERNMENT SERVICE

Municipal Government: Lakeland, Minnesota (Township Assessor, 9 years); 1??? to 1???

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Married
Children:
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

He moved to Lakeland, Minnesota in 1888.

Total Days Served: 1463

SESSIONS SERVED

37th Legislative Session (1911-1912)

  Session Details
Body: House
District: 31
Elected: 11/8/1910
Residence: Lakeland
Term of Office: 1/3/1911 to 1/6/1913
Counties Represented: Washington
Occupation: Farmer
Party: Republican
Committees:
  • Agricultural Schools
  • Appropriations
  • Claims
  • Logs and Lumber
  • Roads and Bridges
  • Soldiers Home
  • State Prison and Reformatory (Chair)

36th Legislative Session (1909-1910)

  Session Details
Body: House
District: 31
Elected: 11/3/1908
Residence: Lakeland
Term of Office: 1/5/1909 to 1/2/1911
Counties Represented: Washington
Occupation: Farmer
Party: Republican
Committees:
  • Binding Twine
  • Enrollment
  • Logs and Lumber
  • Municipal Legislation
  • Prison Labor (Chair)
  • Sleeping Car and Private Car Lines
  • Soldiers Home
No other information has been entered for this legislator.