Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Underwood, John M.

House 1889-90 (District 29); House 1895-96 (District 33)

Party when first elected:  Republican

Counties Served:  Hennepin

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 7/12/1841
Birth Place: Saco, Maine
Birth County: York
Birth Country: United States
Date of Death: ??/??/1903
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names:
City of Residence (when first elected): Minneapolis
Occupation (when first elected): Railroad Contractor

EDUCATION

Common Schools; Elementary School;
High School; Secondary; 1 Term

OTHER GOVERNMENT SERVICE

Military: 7th and 14th Maine Infantry, and 4th United States Artillery (Participated in 27 Battles, Wounded Several Times; Entered as a Private, Discharged as a Captain); 18?? to 18??
Municipal Board/Commission: Princeton, Minnesota (Board of Supervisors, Chair, 2 terms); 18?? to 18??

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Married
Children:
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

He came to Minnesota in 1868.

Total Days Served: 1456

SESSIONS SERVED

29th Legislative Session (1895-1896)

  Session Details
Body: House
District: 33
Elected: 11/6/1894
Residence: Minneapolis
Term of Office: 1/8/1895 to 1/4/1897
Counties Represented: Hennepin
Occupation: Railroad Contractor
Party: Republican
Committees:
  • Game and Fish Laws
  • Incorporations Other Than Municipal
  • Military Affairs
  • Mines and Minerals
  • Temperance Legislation

26th Legislative Session (1889-1890)

  Session Details
Body: House
District: 29
Elected: 11/6/1888
Residence: Minneapolis
Term of Office: 1/8/1889 to 1/5/1891
Counties Represented: Hennepin
Occupation: Railroad Contractor
Party: Republican
Committees:
  • Military Affairs
  • Public Lands
  • Soldiers Home (Chair)
No other information has been entered for this legislator.