Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Underwood, A. J.

House 1871 (District 8); House 1872 (District 26)

Party when first elected:  Not Available

Counties Served:  Hennepin

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: ??/??/1832
Birth Place: New York
Birth County:
Birth Country: United States
Date of Death: ??/??/1885
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names:
City of Residence (when first elected): Long Lake
Occupation (when first elected): Farmer

EDUCATION

OTHER GOVERNMENT SERVICE

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Married
Children:
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

He came to Minnesota in 1856.

Total Days Served: 735

SESSIONS SERVED

14th Legislative Session (1872)

  Session Details
Body: House
District: 26
Elected: 11/7/1871
Residence: Long Lake
Term of Office: 1/2/1872 to 1/6/1873
Counties Represented: Hennepin
Occupation: Farmer
Party: Not Available
Committees:
  • Charitable Institutions
  • Printing (Chair)

13th Legislative Session (1871)

  Session Details
Body: House
District: 05
Elected: 11/8/1870
Residence: Long Lake
Term of Office: 1/3/1871 to 1/1/1872
Counties Represented: Hennepin
Occupation: Farmer
Party: Not Available
Committees:
  • Change of Names
  • Enrollment
  • Military Affairs
  • Printing (Chair)
No other information has been entered for this legislator.