Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Iltis, Frederic "Fred"

Senate 1895-98 (District 37)

Party when first elected:  Republican

Counties Served:  Carver

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: ??/??/1842
Birth Place: Alsace,
Birth County:
Birth Country: France
Date of Death: 12/??/1910
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names: Fred
City of Residence (when first elected): Chaska
Occupation (when first elected): Electrician

EDUCATION

Jefferson School, St. Paul, Minnesota; Secondary;

OTHER GOVERNMENT SERVICE

Postmaster: Chaska, Minnesota (Under President Harrison); 18?? to 18?? [Appointed]
County Board/Commissioner: Carver County, Minnesota (County Commissioner, 17 years); 18?? to 18??
Municipal Government: Chaska, Minnesota (Village President); 18?? to 18??
School Board/Administration: Chaska, Minnesota (Board of Education, President); 18?? to 18??
Military: 6th Minnesota Infantry, Company G (Private, Corporal, Sergeant, and 1st Sergeant); 08/1862 to 08/19/1865

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Minnie Mueller
Children: Eleven children: Frederick, Robert, Herman, George, William, Lillian, Oscar, Lena, Henry, Laura, and Martha. Laura and Martha died in childhood.
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:
Peter Iltis  - Brother

GENERAL NOTES

He moved to Napierville, Illinois in 1851. He came to Yorkville Landing, Carver County, Minnesota in 1855, with his parents.

Family records list his birth place as Baldenheim, Bas-Rhin (Alsace region), France.

Total Days Served: 1456

SESSIONS SERVED

30th Legislative Session (1897-1898) (second half of Senate term)

  Session Details
Body: Senate
District: 37
Elected: 11/6/1894
Residence: Chaska
Term of Office: 1/8/1895 to 1/2/1899
Counties Represented: Carver
Occupation: Electrician
Party: Republican
Committees:
  • Census
  • Claims
  • Engrossment
  • Federal Relations (Chair)
  • Immigration
  • Indian Affairs
  • State Soldiers Home

29th Legislative Session (1895-1896)

  Session Details
Body: Senate
District: 37
Elected: 11/6/1894
Residence: Chaska
Term of Office: 1/8/1895 to 1/2/1899
Counties Represented: Carver
Occupation: Electrician
Party: Republican
Committees:
  • Census
  • Claims
  • Engrossment
  • Hospitals for Insane
  • Immigration (Chair)
  • Reapportionment
  • State Soldiers Home
Photographs
Frederick Iltis (ca. 1895) From the Minnesota Historical Society's Visual Resources Database