Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Illsley, David Wallace "D.W., Dave"

Senate 1923-26 (District 18)

Party when first elected:  Nonpartisan Election

Counties Served:  Rice

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 4/10/1864
Birth Place: Nova Scotia
Birth County:
Birth Country: Canada
Date of Death: 1/5/1951
Gender: Male
Religion: Methodist
Reported Minority: None Reported
Other Names: D.W., Dave
City of Residence (when first elected): Faribault
Occupation (when first elected): Farm Owner

EDUCATION

Rice County Public Schools; Elementary School;
Rice County Public Schools; Secondary; Graduate

OTHER GOVERNMENT SERVICE

Municipal Government: Bridgewater, Minnesota (Town Assessor, 21 years); 1??? to 1???
Municipal Government: Bridgewater, Minnesota (Road Supervisor); 1??? to 1???
Municipal Board/Commission: Rice County, Minnesota (Town Board, 2 terms); 1??? to 1???
School Board/Administration: Rice County, Minnesota (School Board Director, 50 years); 1??? to 1???

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Adelaide Peters (married on October 10, 1885)
Children: Six children: Harrison "Harry", Ralph, and Irad (sons); Grace (she died in 1915, before he served), Chloe (or Cloie), and Elsie (daughters)
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:
Ralph H. Illsley  - Son

GENERAL NOTES

He came to Rice County, Minnesota in 1871 with his parents.

He was a member of First Methodist Church in Faribault, Minnesota.

He died at St. Lucas Hospital in Faribault, Minnesota.

Religion provided by his great granddaughter and the Journal of the Senate, 1951.

Total Days Served: 1463

SESSIONS SERVED

44th Legislative Session (1925-1926) (second half of Senate term)

  Session Details
Body: Senate
District: 18
Elected: 11/7/1922
Residence: Faribault
Term of Office: 1/2/1923 to 1/3/1927
Counties Represented: Rice
Occupation: Farm Owner
Party: Nonpartisan Election
Committees:
  • Agriculture
  • Labor
  • Markets and Marketing
  • Motor Vehicles and Motor Tax Laws
  • Railroads and Transportation
  • Soldiers Home (Chair)
  • State and County Fairs
  • Taxes and Tax Laws

43rd Legislative Session (1923-1924)

  Session Details
Body: Senate
District: 18
Elected: 11/7/1922
Residence: Faribault
Term of Office: 1/2/1923 to 1/3/1927
Counties Represented: Rice
Occupation: Farm Owner
Party: Nonpartisan Election
Committees:
  • Agriculture
  • Motor Vehicles
  • Railroads
  • State and County Fairs
  • State Development and Immigration (Chair)
  • Taxes and Tax Laws