Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Alderink, George

House 1955-58 (District 55)

Party when first elected:  Nonpartisan Election-Conservative Caucus

Counties Served:  Kanabec, Mille Lacs, Sherburne

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 5/9/1889
Birth Place: Michigan
Birth County:
Birth Country: United States
Date of Death: 8/5/1977
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names:
City of Residence (when first elected): Pease
Occupation (when first elected): Merchant

EDUCATION

Holland Business College; Postsecondary; Graduate
Northland College; Attended College;

OTHER GOVERNMENT SERVICE

Postmaster: Pease, Minnesota; 19?? to 19??
Municipal Mayor: Pease, Minnesota (Village Mayor); 19?? to 19??
Municipal Council/Aldermen: Pease, Minnesota (Village Council); 19?? to 19??
Municipal Government: Pease, Minnesota (Village Treasurer); 19?? to 19??
School Board/Administration: Pease, Minnesota (School Board); 19?? to 19??

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Bessie Toussaint
Children: Four children
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

He died in Mille Lacs County, Minnesota.

Total Days Served: 1463

SESSIONS SERVED

60th Legislative Session (1957-1958)

  Session Details
Body: House
District: 55
Elected: 11/6/1956
Residence: Pease
Term of Office: 1/8/1957 to 1/5/1959
Counties Represented: Kanabec, Mille Lacs, Sherburne
Occupation: Merchant/Businessman
Party: Nonpartisan Election-Conservative Caucus
Committees:
  • Cooperatives and Marketing
  • General Legislation
  • Health
  • Public Domain
  • Welfare

59th Legislative Session (1955-1956)

  Session Details
Body: House
District: 55
Elected: 11/2/1954
Residence: Pease
Term of Office: 1/4/1955 to 1/7/1957
Counties Represented: Kanabec, Mille Lacs, Sherburne
Occupation: Merchant
Party: Nonpartisan Election-Conservative Caucus
Committees:
  • Communications
  • General Legislation
  • Health
  • Public Domain
  • Welfare
No other information has been entered for this legislator.