Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Aanenson, Andrew L.?

House 1901-04 (District 61)

Party when first elected:  Republican

Counties Served:  Norman

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 2/??/1861
Birth Place: Minnesota
Birth County: Fillmore
Birth Country: United States
Date of Death: 1/18/1951 (uncertain)
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names:
City of Residence (when first elected): Shelly
Occupation (when first elected): Farmer

EDUCATION

Minnesota Common Schools; Elementary School;
Minnesota High Schools; Secondary;

OTHER GOVERNMENT SERVICE

Municipal Government: Shelly?, Minnesota (Held Numerous Local Offices); 1??? to 1???

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Married
Children:
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

He died in Norman County, Minnesota.

Birth month provided by the 1900 United States Census.

His middle initial, death year, death date, and death location were taken from the Minnesota Historical Society's Death Certificates Index. A relative also thinks he may have died in January 1951.

Total Days Served: 1456

SESSIONS SERVED

33rd Legislative Session (1903-1904)

  Session Details
Body: House
District: 61
Elected: 11/4/1902
Residence: Shelly
Term of Office: 1/6/1903 to 1/2/1905
Counties Represented: Norman
Occupation: Farmer
Party: Republican
Committees:
  • Forestry and Fire Protection
  • Public Accounts and Expenditures

32nd Legislative Session (1901-1902)

  Session Details
Body: House
District: 61
Elected: 11/6/1900
Residence: Shelly
Term of Office: 1/8/1901 to 1/5/1903
Counties Represented: Norman
Occupation: Farmer
Party: Republican
Committees:
  • Agriculture
  • Military Affairs
  • Mines and Minerals
  • Public Parks
  • Ways and Means
No other information has been entered for this legislator.