Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Zaffke, Maurice J.

House 1983-86 (District 4B)

Party when first elected:  Independent Republican

Counties Served:  Cass, Hubbard

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 1/27/1948
Birth Place:
Birth County:
Birth Country:
Date of Death:
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names:
City of Residence (when first elected): Backus
Occupation (when first elected): Farmer

EDUCATION

University of Minnesota, College of Agriculture; Attended College;
Bethel Seminary; Postsecondary;
Bethel College; B.A.;

OTHER GOVERNMENT SERVICE

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Ginny
Children: Two children
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

Total Days Served: 1463

SESSIONS SERVED

74th Legislative Session (1985-1986)

  Session Details
Body: House
District: 04B
Elected: 11/6/1984
Residence: Backus
Term of Office: 1/8/1985 to 1/5/1987
Counties Represented: Cass, Hubbard
Occupation: Farm Owner/Legislator
Party: Independent Republican
Committees:
  • Appropriations
  • Appropriations: Human Services Division
  • Commerce and Economic Development
  • Commerce and Economic Development: Housing and Consumer Protection
  • Commerce and Economic Development: Small Business, Economic Development and Tourism
  • Labor-Management Relations
  • Labor-Management Relations: Video Display Terminal

73rd Legislative Session (1983-1984)

  Session Details
Body: House
District: 04B
Elected: 11/2/1982
Residence: Backus
Term of Office: 1/4/1983 to 1/7/1985
Counties Represented: Cass, Hubbard
Occupation: Farmer
Party: Independent Republican
Committees:
  • Commerce and Economic Development
  • Commerce and Economic Development: Consumer Affairs and Tourism
  • Governmental Operations
  • Governmental Operations: Jobs Creation and Unemployment Issues
  • Labor-Management Relations
  • Labor-Management Relations: General Labor Legislation
No other information has been entered for this legislator.
The Minnesota Legislative Reference Library has collected newspaper articles on legislators since 1973. They are available in the Library.