Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Wenstrom, Gene R.

House 1975-78 (District 11A)

Party when first elected:  Democratic-Farmer-Labor

Counties Served:  Grant, Otter Tail, Traverse

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 11/27/1946
Birth Place: Fergus Falls, Minnesota
Birth County: Otter Tail
Birth Country: United States
Date of Death:
Gender: Male
Religion: Lutheran
Reported Minority: None Reported
Other Names:
City of Residence (when first elected): Elbow Lake
Occupation (when first elected): Teacher/Farmer

EDUCATION

Fergus Falls High School; Secondary; Graduate
Fergus Falls Community College; Junior College/Community College;
Moorhead State College; College Graduate; Magna Cum Laude

OTHER GOVERNMENT SERVICE

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: LeAnn
Children: Two children: Daniel and Tamara
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

He ran as the Democratic-Farmer-Labor party endorsed candidate for the United States House of Representatives in the 7th Congressional District in 1982. He lost to Arlan Stangeland.

Religion provided by the Catholic Bulletin, 3/21/1975.

Total Days Served: 1457

SESSIONS SERVED

70th Legislative Session (1977-1978)

  Session Details
Body: House
District: 11A
Elected: 11/2/1976
Residence: Elbow Lake
Term of Office: 1/4/1977 to 1/2/1979
Counties Represented: Grant, Otter Tail, Traverse
Occupation: Farmer
Party: Democratic-Farmer-Labor
Committees:
  • Governmental Operations
  • Health and Welfare
  • Higher Education

69th Legislative Session (1975-1976)

  Session Details
Body: House
District: 11A
Elected: 11/5/1974
Residence: Elbow Lake
Term of Office: 1/7/1975 to 1/3/1977
Counties Represented: Grant, Otter Tail, Traverse
Occupation: Teacher/Farmer
Party: Democratic-Farmer-Labor
Committees:
  • Environment and Natural Resources
  • Financial Institutions and Insurance
  • Governmental Operations
No other information has been entered for this legislator.
The Minnesota Legislative Reference Library has collected newspaper articles on legislators since 1973. They are available in the Library.