Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Myrah, Leonard C.

House 1971-72 (District 1B); House 1973-74 (District 35B)

Party when first elected:  Nonpartisan Election-Conservative Caucus

Counties Served:  Fillmore, Houston, Winona

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 9/8/1936
Birth Place: Spring Grove, Minnesota
Birth County: Houston
Birth Country: United States
Date of Death:
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names:
City of Residence (when first elected): Spring Grove
Occupation (when first elected): Farmer/Commercial Airline Pilot

EDUCATION

Luther College; B.A.;

OTHER GOVERNMENT SERVICE

Military: United States Navy (Vietnam Conflict, 75 combat missions over North Vietnam; Fighter Pilot, 12 years); 19?? to 19??

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Janna
Children: One child: Christian (son)
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

Total Days Served: 1463

SESSIONS SERVED

68th Legislative Session (1973-1974)

  Session Details
Body: House
District: 35B
Elected: 11/7/1972
Residence: Spring Grove
Term of Office: 1/2/1973 to 1/6/1975
Counties Represented: Fillmore, Houston, Winona
Occupation: Farmer/Commercial Airline Pilot
Party: Nonpartisan Election-Conservative Caucus
Committees:
  • Agriculture
  • Environmental Preservation and Natural Resources
  • Governmental Operations
  • Transportation

67th Legislative Session (1971-1972)

  Session Details
Body: House
District: 01B
Elected: 11/3/1970
Residence: Spring Grove
Term of Office: 1/5/1971 to 1/1/1973
Counties Represented: Houston, Winona
Occupation: Farmer/Commercial Airline Pilot
Party: Nonpartisan Election-Conservative Caucus
Committees:
  • Commerce and Economic Development
  • Environmental Preservation
  • General Legislation and Veterans Affairs
  • Local Government
  • Regulated Industries
  • Transportation
No other information has been entered for this legislator.
The Minnesota Legislative Reference Library has collected newspaper articles on legislators since 1973. They are available in the Library.