Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Mangan, Thomas J. "Tom"

House 1975-78 (District 19B)

Party when first elected:  Democratic-Farmer-Labor

Counties Served:  Anoka, Hennepin

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 3/12/1926
Birth Place: Milwaukee, Wisconsin
Birth County:
Birth Country: United States
Date of Death: 10/28/1998
Gender: Male
Religion: Catholic
Reported Minority: None Reported
Other Names: Tom
City of Residence (when first elected): Anoka
Occupation (when first elected): Director of Special Education, School District #11

EDUCATION

University of Wisconsin; College Graduate; 1950
University of Minnesota; Attended Graduate School;
University of Michigan; M.S.; also listed as an M.A.; 1956

OTHER GOVERNMENT SERVICE

State Agency: Minnesota Department of Education (Hearing Consultant); 19?? to ?
Military: United States Navy Reserve (World War II); 1944 to 1946
County Board/Commissioner: Anoka County, Minnesota (County Mental Health Association; President); 1972 to 1973

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Myra (preceded him in death); Mary (married on April 15, 1998)
Children: Six children: John, James, and Patrick (sons); Constance, Margaret, and Laurette (daughters)
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

He had been a teacher of the deaf.

He ran unsuccessfully for the Minnesota House of Representatives in the 1972 and 1978 elections.

He was a member of St. Stephens Catholic Church, Anoka.

Religion provided by the Catholic Bulletin, 3/21/1975 and obituary.

Total Days Served: 1457

SESSIONS SERVED

70th Legislative Session (1977-1978)

  Session Details
Body: House
District: 19B
Elected: 11/2/1976
Residence: Anoka
Term of Office: 1/4/1977 to 1/2/1979
Counties Represented: Anoka, Hennepin
Occupation: Director; Special Education, Anoka Hennepin District #11
Party: Democratic-Farmer-Labor
Committees:
  • Education
  • Education: Joint House/Senate Subcommittee on Libraries
  • Health and Welfare
  • Higher Education

69th Legislative Session (1975-1976)

  Session Details
Body: House
District: 19B
Elected: 11/5/1974
Residence: Anoka
Term of Office: 1/7/1975 to 1/3/1977
Counties Represented: Anoka, Hennepin
Occupation: Director of Special Education, School District #11
Party: Democratic-Farmer-Labor
Committees:
  • Health and Welfare
  • Higher Education
  • Labor-Management Relations
No other information has been entered for this legislator.
The Minnesota Legislative Reference Library has collected newspaper articles on legislators since 1973. They are available in the Library.