Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Lindstrom, John C.

House 1973-76 (District 21A)

Party when first elected:  Nonpartisan Election-Democratic-Farmer-Labor Caucus

Counties Served:  Kandiyohi

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth:
Birth Place:
Birth County:
Birth Country:
Date of Death:
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names:
City of Residence (when first elected): Willmar
Occupation (when first elected): Attorney

EDUCATION

Benson High School; Secondary; Graduate, 1959
St. John's University, Collegeville, Minnesota; College Graduate; 1963
University of Minnesota, Law School; Law Degree; 1966

OTHER GOVERNMENT SERVICE

Military: Minnesota National Guard; 1967 to 1973
Judge: Minnesota's 8th Judicial District Court; 1976 to 2005

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Mary
Children: Three children: Matthew, Peter, and Elizabeth
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

He was a member of the Democratic-Farmer-Labor Party.

Total Days Served: 1463

SESSIONS SERVED

69th Legislative Session (1975-1976)

  Session Details
Body: House
District: 21A
Elected: 11/5/1974
Residence: Willmar
Term of Office: 1/7/1975 to 1/3/1977
Counties Represented: Kandiyohi
Occupation: Attorney
Party: Democratic-Farmer-Labor
Committees:
  • Appropriations
  • Appropriations: State Departments Division
  • Crime Prevention and Corrections
  • Judiciary
  • Rules and Legislative Administration
Leadership Position: Assistant Majority Leader

68th Legislative Session (1973-1974)

  Session Details
Body: House
District: 21A
Elected: 11/7/1972
Residence: Willmar
Term of Office: 1/2/1973 to 1/6/1975
Counties Represented: Kandiyohi
Occupation: Attorney
Party: Nonpartisan Election-Democratic-Farmer-Labor Caucus
Committees:
  • Agriculture
  • Appropriations
  • Appropriations: State Departments Division
  • City Government
  • Judiciary
No other information has been entered for this legislator.
The Minnesota Legislative Reference Library has collected newspaper articles on legislators since 1973. They are available in the Library.