Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Kowalczyk, Al

Senate 1973-76 (District 45)

Party when first elected:  Nonpartisan Election-Conservative Caucus

Counties Served:  Hennepin

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 7/14/1931
Birth Place: Minnesota
Birth County: Todd
Birth Country: United States
Date of Death:
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names:
City of Residence (when first elected): Brooklyn Park
Occupation (when first elected): Owner-President; Minneapolis-St. Paul Collection Agency, Inc.

EDUCATION

St. Olaf College, Northfield, Minnesota; Attended College; School of Banking
University of Wisconsin, Madison; Attended Graduate School; School of Banking

OTHER GOVERNMENT SERVICE

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Catherine
Children: Two children
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

He was a member of the Republican Party.

Total Days Served: 1463

SESSIONS SERVED

69th Legislative Session (1975-1976) (second half of Senate term)

  Session Details
Body: Senate
District: 45
Elected: 11/7/1972
Residence: Brooklyn Park
Term of Office: 1/2/1973 to 1/3/1977
Counties Represented: Hennepin
Occupation: Owner-President, Minneapolis-St. Paul Collection Agency, Inc.
Party: Nonpartisan Election-Independent Republican Caucus
Committees:
  • Health, Welfare and Corrections
  • Health, Welfare and Corrections: Adult Corrections
  • Health, Welfare and Corrections: Health
  • Labor and Commerce
  • Labor and Commerce: Regulated Industries

68th Legislative Session (1973-1974)

  Session Details
Body: Senate
District: 45
Elected: 11/7/1972
Residence: Brooklyn Park
Term of Office: 1/2/1973 to 1/3/1977
Counties Represented: Hennepin
Occupation: Owner-President; Minneapolis-St. Paul Collection Agency, Inc.
Party: Nonpartisan Election-Conservative Caucus
Committees:
  • Health, Welfare and Corrections
  • Health, Welfare and Corrections: Health
  • Labor and Commerce
  • Labor and Commerce: Regulated Industries
No other information has been entered for this legislator.
The Minnesota Legislative Reference Library has collected newspaper articles on legislators since 1973. They are available in the Library.