Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Boland, John E.

House 1971-72 (District 50A); House 1973 (District 50B)

Party when first elected:  Nonpartisan Election-Liberal Caucus

Counties Served:  Ramsey

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 8/1/1937
Birth Place: Saint Paul, Minnesota
Birth County: Ramsey
Birth Country: United States
Date of Death: 9/2/2015
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names:
City of Residence (when first elected): Maplewood
Occupation (when first elected): High School Teacher

EDUCATION

St. Thomas College; B.A.; 1961
St. Thomas College; M.A.; 1967

OTHER GOVERNMENT SERVICE

Municipal Board/Commission: Maplewood, Minnesota (City Parks and Recreation Commission, Vice-Chair and Chair); 19?? to 19??
State Board/Commission/Council: Metropolitan Council of the Twin Cities Metropolitan Area, Minnesota (Chair); 1973 to 1979 [Appointed]

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Marie Wolkerstorfer
Children: Four children: Lisa, Michael, Stephen, and Karen
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

He was a member of the Democratic-Farmer-Labor Party.

He was buried in Calvary Cemetery, St. Paul, Minnesota.

Total Days Served: 940

SESSIONS SERVED

68th Legislative Session (1973-1974)

  Session Details
Body: House
District: 50B
Elected: 11/7/1972
Residence: Maplewood
Term of Office: 1/2/1973 to 8/1/1973 (unfinished term)
Counties Represented: Ramsey
Occupation: High School Teacher
Party: Nonpartisan Election-Democratic-Farmer-Labor Caucus
Committees:
  • Education
  • Environmental Preservation and Natural Resources
  • General Legislation and Veterans Affairs
  • Metropolitan and Urban Affairs
  • Rules and Legislative Administration
Leadership Position: Assistant Majority Leader
Leadership Notes: He resigned from the Minnesota Legislature in August of 1973 due to being appointed to a position on the Metropolitan Council.
Reason for unfinished term: Appointed to other office
Session Notes: He was appointed by Governor Wendell Anderson to Chair the Metropolitan Council of the Twin Cities. His term end date is uncertain due to his resignation.

67th Legislative Session (1971-1972)

  Session Details
Body: House
District: 50A
Elected: 11/3/1970
Residence: Maplewood
Term of Office: 1/5/1971 to 1/1/1973
Counties Represented: Ramsey
Occupation: High School Teacher
Party: Nonpartisan Election-Liberal Caucus
Committees:
  • City Government
  • Crime Prevention
  • Education
  • Environmental Preservation
  • Metropolitan and Urban Affairs
Articles & Books About
"Boland, John E. (Obituary)." StarTribune, September 6, 2015.



The Minnesota Legislative Reference Library has collected newspaper articles on legislators since 1973. They are available in the Library.